سوییشیرو هوندا؛ پسر بچه ای که عاشق دنیای اتومبیل بود و آنرا متحول کرد

پسر بچه ی فقیری که علاقه ای به تحصیل نداشت، هیچ وقت صاحب مدرک دانشگاهی نشد، اما با رویاهای بزرگ و روحیه ی تسلیم ناپذیرش توانست شرکت هوندا را تاسیس کند و طرزفکر تمام تولید کننده های دنیا را به خاطر نوآوری هایش دستخوش تغییر کند…

شرکتی که امروزه یکی از غول های تولید کننده اتومبیل و موتورهای بروز و تکنولوژیک دنیاست و خط تولیدش زبانزد برترین مدیران برنامه ریزی تولید و مهندسین صنایع دنیاست.

تقریبا غیرممکن است در این کره خاکی به دنیا آمده باشید و نام هوندا را به لطف موتورها و اتومبیل ها، واگن های باری، جرثقیل ها، اتوبوس ها، ایستگاه های برق قدرت، دستگاه های خودکار کشاورزی و موتورهای مکانیکی گازوئیلی دیگرش نشنیده باشید؛ زیرا امروزه تولیدات هوندا در بیش از 140 کشور دنیا استفاده میشود.

در این مقاله می خواهم مروری بر زندگی سوییشیرو هوندا صاحب شرکت معروف هوندا داشته باشم، مرد بزرگی که محدودیت هایش را باور نکرد؛ مرزها نوآوری را شکست و قوانین جدید وضع کرد.

وقتی زندگینامه اش را ورق می زدم، روحیه ی جنگنده و تسلیم ناپذیرش پر رنگ ترین ویژگی او بود.

شاید هیچ کس تصور نمی کرد پسر آهنگر فقیری که در روستای کوچک کومیو بزرگ شد و با دیدن یک آگهی استخدام شاگرد در یکی از مجلات تجاری درس را رها کرد و مشغول به کار شد، روزی صاحب یکی از ثروتمندترین شرکت های خودرو سازی جهان شود. و روزی کار به جایی برسد که همه ی دنیا او و محصولاتش را به خوبی بشناسند.

در دنیایی که بسیاری از تحصیل کرده ها و حتی گاهی افراد ثروتمند نمی توانند به موفق های چشم گیری برسند، هوندا با وجود محدودیت هایش به موقعیت عالی رسید.

در سال 1906 در روستای کوچکی در ژاپن به دنیا آمد. پدرش آهنگر بود و گاهی تعمیر دوچرخه هم می کرد.

سوییشیرو هوندا از همان زمان به دنیای ماشین ها علاقه داشت، وقتی دید که شرکت شوکاتی توکیو نیاز به یک شاگرد تعمیر کار دارد، درس را رها کرد و اولین قدم به سوی رویایش را در زندگی برداشت.

موقعیت های پر فراز و نشیبی که برای او پیش می آمد، حقوق کم، شرایط سخت او را از حرکت باز نمی داشت. او حتی تجربه پرستاری از بچه ی صاحب کارش را هم در دوران زندگی اش دارد.

6 سال در توکیو ماند و در 22 سالگی به زادگاهش برگشت تا خودش به کار تعمیر بپردازد.

علاقه اش به دنیای خودرو او را به سمت شرکت در مسابقات اتومبیل سواری برد.
در سال 1936 توانست رکورد جدیدی در سرعت بشکند اما فراز و نشیب های زندگی او پایان نداشت.  دچار سانحه شد و استخوان ها و مچ هر دو دستش شکست. بعد از این حادثه به اصرار همسرش برای همیشه با مسابقات خداحافظی کرد.

ولی این اتفاق باعث نشد هوندا دست از تلاش بردارد…

Comment

This post doesn't have any comment. Be the first one!

hide comments
ShareTw.Fb.Pin.
...

This is a unique website which will require a more modern browser to work!

Please upgrade today!