کارول شلبی، اسطوره خودروسازی آمریکا

کارول شلبی، قهرمان اتوموبیلرانی، طراح خودرو و خالق شلبی کبرا و شلبی GT500 در سن ۸۹ سالگی از دنیا رفت.
شلبی از معدود کسانی بود که با هر سه خودروساز بزرگ آمریکا همکاری کرد. اما رابطه او با فورد بیشتر بود. او کارش را با فورد در دهه شصت میلادی آغاز کرد و آخرین محصولی که با نام او ساخته شد فورد شلبی جی‌تی ۵۰۰ بود که به تازگی برای فروش به بازار عرضه شده است.
تلاش شلبی باعث شد خودروسازان آمریکایی بتوانند رقیبان اروپایی خود در پیست مسابقه به چالش بکشند.
او در یازدهم ژانویه سال ۱۹۲۳ در لسبورگ در ایالت تگزاس متولد شد. در طول جنگ جهانی دوم، در نیروی هوایی آمریکا معلم خلبانی بود. بعد از پایان جنگ در سال ۱۹۴۵ برای مدتی به تجارت ماشین‌های باری پرداخت و بعد تصمیم تا مرغداری به راه بیاندازد. اگرچه این کار ابتدا سود خوبی نصیبش کرد اما به سرعت ورشکست شد. بعد از آن بود که یکی از دوستانش او را به رانندگی آماتور اتومبیلرانی تشویق کرد و بالاخره بعد از مدتی راننده حرفه‌ای تیم آستون مارتین شد و در همه جای جهان مسابقه داد.

در طول دهه پنجاه میلادی او در مسابقات متعددی پیروز شد و دوبار از سوی نشریه اسپورت ایلوستریتد به عنوان راننده سال انتخاب شد. اوج افتخارات او در اتومبیلرانی در سال ۱۹۵۹ رقم خورد و در حالی که از بیماری قلبی رنج می‌برد و قرص نیتروگلیسیرین زیر زبان داشت توانست در مسابقات ۲۴ ساعته لمان برنده شود.
به سرعت بعد از این پیروزی، او به دلیل بیماری قلبی رانندگی را کنار گذاشت و به طراحی خودروهای تقویت شده یا به اصطلاح «ماسل کارز» پرداخت که نتیجه آن ساخت شلبی کبرا بود.

کبرا که با موتور هشت سیلندر فورد و شاسی یک خودروی اسپرت انگلیسی ساخته شده بود، سریعترین ماشین جهان در سال ۱۹۶۲ بود. یک سال بعد پیروزی‌های کبرا در مسابقات آغاز شد و این ماشین توانست به سردمداری شورلت کوروت در پیست پایان دهد.
در سال ۲۰۰۷، یک مدل کبرا با موتور ۸۰۰ اسب بخاری که در سال ۱۹۶۶ ساخته شده بود و مدتی ماشین شخصی کارول شلبی بود در یک حراجی به قیمت پنج میلیون و ۵۰۰ هزار دلار به فروش رسید.
لی یاکوکا که در آن زمان مدیر کارخانه فورد بود به شوخی می‌گوید شلبی آنقدر برای ساخت کبرا اصرار کرد که او بالاخره پول و موتور هشت سیلندر فورد را به او داد فقط برای اینکه شلبی دست از سرش بردارد.

یاکوکا بعد از شلبی خواست تا فورد موستانگ را برای جلب نظر خریداران جوان تقویت کند. شلبی خودش گفت که این وظیفه سخت‌ترین کاری بود که در زندگی‌اش انجام داد. اما نتیجه این شد که موستانگ که در آن زمان به «ماشین منشی‌ها» مشهور شده بود، به رقیبی درخور برای شورلت کوروت تبدیل شد.
در دهه هفتاد و با آغاز بحران نفت در جهان، بازار خودروهای تقویت شده که مصرف بنزینشان بسیار بالا بود، باعث شد تا کسب و کار شلبی از رونق بیفتد. او اما مأیوس نشد و به آفریقای جنوبی رفت  و حدود ده سال تورهای سافاری را راه‌اندازی کرد.
هنگامی که به آمریکا برگشت، یاکوکا مدیر کرایسلر شده بود و از او خواست تا دوج وایپر را برایش طراحی کند.
نام شلبی در سال ۱۹۹۲ در تالار مشاهیر صنعت خودرو ثبت شد. او در سال‌های اخیر به فورد در پروژه جی‌تی مشورت میداد و همچنین خودرو سری ۱ شلبی را هم ساخت که نمونه‌ای به روز شده از کبرای دهه شصت بود.

آخرین محصول او، فورد شلبی جی‌تی‌۵۰۰ است که با ۶۶۲ اسب بخار قوی‌ترین موتور هشت سیلندر جهان را دارد.
کارول شلبی در دنیای پزشکی هم مشهور است. او در سال ۱۹۹۰ عمل پیوند قلب انجام داد و هنگام مرگ از معدود کسانی در آمریکا بود که زمانی طولانی با کمک این پیوند زندگی کنند. او همچنین در سال ۱۹۹۶ عمل پیوند کلیه انجام داد.
علت مرگ او به طور رسمی اعلام نشده است اما ماه پیش در صفحه فیس‌بوک او اعلام شد که برای درمان ذات‌الریه به بیمارستان رفته است.

Comment

This post doesn't have any comment. Be the first one!

hide comments
ShareTw.Fb.Pin.
...

This is a unique website which will require a more modern browser to work!

Please upgrade today!